English
Akceptujeme...

Masáže

Tradice masáží sahá až do starého Egypta, což je 7000 let. Největší rozmach nastal asi v roce 400 před naším letopočtem v Římě, kde byla kultura o tělo na velmi vysoké úrovni. V této době byly masáže na vrcholu a začaly se k nim připojovat další procedury (mechanoterapie, vodoléčba atd..). Celou dobu se masáže vyvíjeli až do dnešní podoby. Avšak základy a hlavní myšlenka jsou po tisíciletí stejné. Snahou masáží je uvolnit tělo (odstranění únavy, osvěžení, zmírnění až odstranění bolesti, zlepšení pohyblivosti, atd…) a navodit i psychickou pohodu, která je v dnešní době nepostradatelná.

Žijeme v době, kdy je dotyk tabuizován. Při vzájemných dotycích se často cítíme nepříjemně, jako by se tím někdo vkrádal do našeho vnitřního světa. Dotyk se zredukoval na pouhý stisk ruky, institucionalizoval se, zkomercionalizoval.

Dotýkat se nás smějí lékaři, a to pouze za diagnostickým nebo léčebným úcelem. Také masáž chápeme jako placenou službu provedenou profesionálem. Z dotyku se prostě vytratil onen citový náboj, který mu právem náleží. Vždyť právě hmat je prvním ze smyslů, kterým komunikujeme ze světem, a to ještě před svým narozením, v mateřském lůně. Po narození, dříve než se začneme orientovat podle sluchu a později i zraku, je hmat nejdůležitějším pojítkem s okolním světem. Dotyk rodičovské ruky, pohlazení - to je všemocný lék na bolístky i na utrpěná bezpráví. Zamysleme se nad tím, zda jsme si našli chvilku času na to, abychom se pomazlili s dětmi, pohladili partnera nebo poplácali přítele po ramenou.

Zkuste masáže, pomůže od napětí, nervozitě, únave či bolesti hlavy, krku nebo zad. Potřebujete dodat energii, rozhoupat se k dílu, se kterým pro únavu nemůžete začít? Leckdy pomůže povzbuzují masáž. Jste celkově rozladěni, nemůžete se soustředit na práci nebo vás bolí záda? Cítíte nepříjemnou únavu nebo Vás snad bolí nohy po celodenní práci, nákupech či obíhání úredních záležitostí? I zde z velké většiny obtíže odstraní nebo alespoň zmírní masáž. Jste přetažení a nemůžete usnout? Probouzíte se v noci a máte depresivní myšlenky? Zkuste to s masáží. Možná Vás překvapí nečekaný efekt. Naučili jste se těmto obtížím čelit polykáním léků? Z jednorázového užití se stal zvyk, spíše zlozvyk. Již několik let užíváte “prášky na spaní”, a přesto nespíte. Kdybyste je vysadili, mělo by to stejný úcinek. Naučte se podobné potíže odstraňovat masáží a budete ušetřeni lékové závislosti. Masáže jsou nejstarší formou léčení. Výhodou je, že k nim nepotřebujeme skoro nic a po instruktáži od odborného maséra si můžete sami kdykoliv ulevit od bolesti pomocí jednoduchých hmatů.

Masáž se vždy těšila zájmu, a v součastné době její obliba ještě stoupá. Nelze se divit. Při součastném životním stylu, kdy většinu aktivit provozujeme vsedě nebo při nich vykonáváme chudý pohybový stereotyp, dochází k poruchám pohybového aparátu. Tyto poruchy se pak projevují celou škálou nepříjemných příznaků, počínaje pocitem trvalé únavy až po vysloveně bolestivé příhody. Je nutné si všímat všech bolestí a nepodceňovat je. Prvním stupněm je únava, další je bolest a posledním stupněm je tvorba patologických změn, které mohou vytvořit značnou překážku v běžném životě. Těmito změnami rozumíme různé kostní nebo kloubní výběžky, odvápnění kostí atd.. Proto je nutné těmto potížím předcházet a jednou z účinných metod jak lze tyto handicapující pocity umírnit jsou masáže.

Více na blogu: http://volavy.blog.idnes.cz/