English
Akceptujeme...

Sauna

 Prostory sauny a její program je nastaven pro maximalizaci příjemného pocitu a snaží se býti ostrovem klidu a pohody v tomto uspěchaném světě. Věnujte se chvílí sobě a svému tělu a přijďte k nám najít spokojenost.

 

Pokud hledáte ceremoniální saunu s pestrou škálou ceremoniálu a procedur, či si chcete pouze pronajmout saunu pro sebe a své známé, jste na správné adrese. Paleta našich služeb nekončí výčtem na těchto stránkách, ale pouze naznačuje, kam se může přání klienta ubírat.

 

Jsme připravení uspokojit jednotlivce, skupinky, sportovní kluby, kdy cena, termíny a sestava procedur záleží na konkrétní domluvě a vzájemnému pochopení.

 

SAUNA DOMINO Vás tímto zve a je připravena na Vaší návštěvu na adrese třída Kpt. Jaroše 1829/14, 602 00 Brno-Černá Pole. Dostanete se k nám autem, nebo MHD (tramvaje číslo 1 a 6 - zástavka Antonínská, či bus č. 57 - zastávka Nám. 28. Října). Pro rezervaci či informace nás kontaktujte na níže uvedených kontaktech či prostřednictvím formuláře. Obsazenost sauny zjistíte také pomocí kalendáře v levé části našeho webu.

 

Za celý tým SAUNY DOMINO tímto děkuji a těšíme se na Vás.

Více informací na:

www.saunadomino.cz

 

 Historie saun

Sauna je původní finské slovo označující malé stavení nebo místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna při saunování. Vnitřek sauny je velmi dobře izolovaný od okolí a vykládaný dřevem, které působí dobře na psychiku člověka. V sauně jsou saunová kamna (kiuas), která obvykle vyhřejí místnost na teplotu od 60 do 120 ˚C, ale lze nalézt sauny i o teplotě 130 až 140 ˚C. Ve finské sauně jsou na kamnech kameny, na které se čas od času nalévá voda, aby vzniklá pára na chvíli zvýšila vlhkost vzduchu. Vlhkost vzduchu v sauně je obvykle relativně malá, několik desítek procent.

Ohřátí těla nad normální tělesnou teplotu je příjemné a relaxující. V sauně se uvolňují unavené svaly a zklidňuje stresovaný mozek, protože tělo do krve vyplavuje úlevu přinášející látky, jako jsou endorfiny. Neexistuje žádná doporučená doba, po kterou se máte vyhřívat. Platí zde zlaté pravidlo, dokud se vám to líbí, přesto je nutno dbát na pocity pálení nosu a kůže obličeje a zvýšeného pocitu horka. Obvykle k němu dochází kolem 15ti minut podle teploty vzduchu v prohřívárně sauny.

Ochlazení těla po ohřátí v sauně se provádí buď prostým pobytem na studeném vzduchu nebo lépe prudkým snížením teploty pomocí sprchy či nejlépe skokem do jezera či bazénu. I přesto, že to tak nevypadá, prudké ochlazení vyvolává příjemné pocity.

Prudké ohřátí a ochlazení těla se opakuje několikrát. Obvyklé pravidlo "dokud se vám to líbí" je dodržováno i zde. Pravidelné saunování výrazně zlepšuje imunitní systém člověka, proto je často velmi doporučováno Sauna by také měla mít vliv na lepší regeneraci organizmu po tělesné zátěži.

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Sauna

Vliv sauny na lidský organismus

Saunování má vliv na celou řadu tělesných orgánů, např. na kůži, na kardiovaskulární systém, na neurovegetetivní systém, na pohybový aparát, ale zejména na dýchací cesty a psychiku.

Psychika – uvolňuje a odlehčuje napětí, zmenšuje úzkost a agresivitu a přitom povzbuzuje. Pravidelné saunování podporuje také schopnost k výkonu, zejména v druhém dni po saunování.
Dýchací cesty – vlivem saunové lázně dochází k rychlejšímu odstraňování hlenu s nabalenými mikroby, ke zvýšení tvorby obranných látek (imunoglobinu A) přímo na sliznici, k uvolnění hladkého svalstva a tím zlepšení dechu.

Omezení

Saunování se nedoporučuje při chorobách srdce a krevního oběhu, ačkoliv není známo žádné úmrtí v sauně. Při kožních chorobách je nutno se poradit s lékařem. Rozhodně není vhodné s takovouto chorobou chodit do veřejné sauny. Do sauny by neměl chodit ani člověk s horečkou, neboť jeho termoregulační systém je narušen. Kromě toho by mohl nakazit spolusaunující.

Nápojový lístek

V průběhu saunování se nedoporučuje přijímat tekutiny. K jejich doplnění by mělo dojít po ukončení saunování a měli bychom zvolit taková druh nápoje, který nám dodá zpět vitamíny a minerály, které se pocením z těla uvolnily. Za nejvhodnější se považují přírodní ovocné šťávy, mošty, minerálky, bylinné čaje.
Za naprosto nevhodné se považuje pití alkoholických nápojů jak v průběhu saunování, tak po jeho ukončení. Může mít za následek vznik nevolnosti a rozrušení.

Jídelní lístek

Za nevhodné se považuje saunování po sytém jídle, které by mělo za následek nevolnost. Před vstupem do sauny bychom si tedy měli dopřát lehký pokrm a vypít menší dávku přírodní ovocné šťávy nebo čaje. Ani po ukončení saunování žaludek příliš nezatěžujeme a vybereme rovněž lehký pokrm, nejlépe zeleninový salát, drůbež, ryby, polévku nebo jen jogurt či podmáslí.

Zdroje: A. Mikolášek, Česká sauna; Internet